Nejprodávanější produkty

Zlato, stříbro a puncovní značky

Šperky v našem obchodě jsou ze dvou nejčastěji používaných materiálů ve výrobě pravých šperků: 14 karátového zlata (585/1000) a stříbra (925/1000). Zlomek vyjadřuje podíl ryzího kovu ve slitině. Tyto dva materiály jsou to nejlepší v poměru kvality a ceny.

 

Zlato (585/1000)

14 karátové zlato, jinak označované 14K nebo (585/1000) je velmi pevný a odolný materiál. Na rozdíl od stříbra mají šperky ze 14K zlata velmi dlouhou životnost. Při dobré péči mohou být klidně nošeny i několik generací, záleží jen na zvoleném designu, aby byl dostatečně nadčasový. Zlatá slitina žluté barvy obsahuje kromě zlata (Au) také stříbro (Ag) a měď (Cu). Bílá slitina může kromě stříbra obsahovat ještě další prvky ovlivňující její konečnou barvu. Je to především nikl (Ni), zinek (Zn) nebo paládium (Pl). Bílé zlato se také při finální úpravě pokovuje tenkou vrstvou rhodia (Rh). Tomuto procesu se říká rhodiace a dává šperkům z bílého zlata chladnější barevný tón. U růžového nebo červeného zlata je pak zvýšený obsah mědi.

 

Stříbro (925/1000)

Stříbro o ryzosti (925/1000) se v angličtině nazývá Sterling Silver a je nejčastěji používaným materiálem pro stříbrné šperky. Druhým kovem ve slitině bývá obvykle měď (Cu). Ve srovnání se zlatem je měkčí a proto opatrně u jemnějších šperků, snadno se ohýbají. Neošetřené stříbro podléhá procesu zvaný oxidace (více v sekci Péče o šperky), proto se v současné době velmi často používá rhodiace (galvanické pokovení rhodiem). Rhodium je velmi stabilní kov ocelové barvy. U šperků pokovených rhodiem se také významně snižuje výskyt alergických reakcí na stříbro.

 

Všechny naše šperky prošli kontrolou kvality na Puncovním úřadě České republiky. Na následujícím obrázku si můžete prohlédnou všechny typy punců, které se používají v ČR.